ردفان-با اپیدورال، زایمان طبیعی بدون درد را تجربه کنید

تاریخ : 1400/01/17 3:15

با اپیدورال، زایمان طبیعی بدون درد را تجربه کنید

شاید تا سال‌ها قبل، تجربه زایمان طبیعی بی درد رویایی بیش نبود؛ اما امروزه با وجود پزشکان با مهارت و پیشرفت در زمینه پزشکی زایمان طبیعی بدون درد دیگر ر...

شاید تا سال‌ها قبل، تجربه زایمان طبیعی بی درد رویایی بیش نبود؛ اما امروزه با وجود پزشکان با مهارت و پیشرفت در زمینه پزشکی زایمان طبیعی بدون درد دیگر رویا نیست.

در حقیقت برای بی دردی مادران باردار، فوق تخصص درد دکتر محمد حسین دلشاد اپیدورال را برای مادر در زمان مناسبی تزریق می‌کند تا او بتواند زایمان راحت و بدون دردی را تجربه کند. حال اینکه بخواهید با تزریق اپیدورال زایمان بدون دردی را داشته باشید، یک تصمیم شخصی است که باید با پزشک خود در میان بگذارید.

اگر ابهامات زیادی در خصوص زایمان طبیعی بدون درد ذهن شما را درگیر کرده است، در ادامه با ما همراه باشید تا هر آن چیز که باید در خصوص این نوع زایمان بدانید برای شما ذکر کنیم.

کاربرد اپیدورال برای بی دردی در زایمان طبیعی

همانطور که خودتان خوب می‌دانید مادر باردار در زایمان طبیعی درد بسیار زیادی را متحمل می‌شود که این دردها بدون هیچ مداخله‌ای می‌تواند تا ساعت‌ها ادامه داشته باشد. حال برای اینکه مادران بتوانند زایمان طبیعی را بدون هیچ درد سپری کنند، راهکاری برای آنها اندیشیده شده، آن هم تزریق اپیدورال برای بی دردی است.

اپیدورال باعث کاهش درد در یک ناحیه خاص از بدن می‌شود که در زایمان طبیعی قسمت تحتانی مادر کاملا بی درد خواهد شد. پس از اینکه فوق تخصص درد تزریق اپیدورال را انجام می‌دهد، مادر طی مدت 10 الی 15 دقیقه بی درد را تجربه خواهد کرد. اپیدورال از طریق لوله پلاستیکی نازک یا همان کاتتر به ستون فقرات تزریق می‌شود.

پس از تزریق، سوزن از ستون فقرات خارج می‌شود و تنها لوله‌ای نازک به نام کاتتر در ستون فقرات باقی می‌ماند که در صورت نیاز به تزریق مجدد، دیگر سوزن به کمر وارد نمی‌شود، تنها از طریق کاتتر تزریقات جهت ادامه بی درد برای مادر انجام خواهد شد.

زایمان طبیعی بی درد و مزایای بیشمار آن

موارد زیر برخی از مزایای تزریق اپیدورال جهت زایمان طبیعی بی درد است:

تسکین درد

اپیدورال یکی از موثرترین روش‌هایی است، که به مادران کمک می‌کند تا در تمامی مراحل زایمان طبیعی حداقل‌ترین درد ممکن را تجربه کنند یا حتی کاملا بی درد باشند. علاوه بر این کمترین عارضه‌های احتمالی برای مادر و نوزاد ایجاد شود.

امکان استراحت کردن مادر

زمانی که در حین زایمان طبیعی درد داشته باشید، قطعا آرام و قرار ندارید و زمان سختی را سپری می‌کنید. زمانی که انتخاب شما زایمان طبیعی بدون درد باشد، می‌توانید به راحتی در طول زایمان بدون هیچ مشکلی استراحت کنید. آرامش داشتن در طول زایمان می‌تواند در ایجاد خاطره خوش شما از زایمان بسیار موثر باشد.

هوشیاری مادر در تمام مراحل زایمان

اپیدورال به مادر کمک می‌کند تا در تمامی مراحل با وجود دریافت بی دردی کاملا هوشیار باشد. در طی زایمان تنها فشار و حرکات نوزاد را متوجه می‌شوند نه درد را.

احتمال کاهش افسردگی پس از زایمان

مطالعاتی که در این زمینه انجام گرفته است، نشان می‌دهد که با دریافت اپیدورال برای زایمان تا حد زیادی خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان کاهش پیدا خواهد کرد. نه تنها این روش احتمال افسردگی را کاهش می‌دهد، بلکه باعث ایجاد خاطره خوش از زایمان طبیعی خواهد شد.

امکان دریافت اپیدورال در هر مرحله از زایمان

در هر مرحله از زایمان که باشید، در صورتی که شما بخواهید تزریق اپیدورال برای شما انجام می‌گیرد. به‌طور کلی از همان ابتدا که اپیدورال را دریافت کرده‌اید، در صورت نیاز در طول زایمان چندین مرتبه این دارو بسته به نیاز هر فرد تزریق خواهد شد.

با عوارض احتمالی زایمان طبیعی بی درد آشنا شوید

یکی از مواردی که ذهن مادران باردار درگیر می‌کند، این مورد است، که آیا زایمان طبیعی بی درد مشکلی برای مادر و جنین ایجاد می‌کند یا خیر؟ قبل از این که به این سوال مادران باردار پاسخ دهیم، باید بگوییم که متخصص بیهوشی دکتر دلشاد تمامی این موارد را در نظر می‌گیرد تا با راهکارهای پیشگیرانه مشکلی برای مادر در طی زایمان یا پس از زایمان ایجاد نشود.

به‌طور کلی هر مشکل احتمالی که برای مادر باردار ایجاد شود، توسط پزشک قابل کنترل خواهد بود. عارضه‌های احتمالی ناشی از زایمان طبیعی بی درد شامل هر یک از موارد زیر است:

افت فشار خون

قبل و طی زایمان به شما سرم متصل است تا جریان خون کافی به کودک و شما برسد.

سردرد

سردرد به این جهت است که به‌دلیل وارد کردن سوزن گاهی کیسه حاوی مایع مغزی نخاعی سوراخ می‌شود و به بیرون نشت پیدا می‌کند که با استفاده از کافئین و مسکن قابل کنترل است.

خطر پارگی پرینه

در برخی از مواقع ممکن است در طی زایمان طبیعی برای به دنیا آمدن نوزاد در برخی از شرایط، به طور مثال زمانی که کودکی با وزن بالا متولد می‌شود، پارگی پرینه ایجاد شود.

از دیگر عوارض احتمالی دیگر:

  • تب
  • لرز
  • خارش
  • و..

که این موارد اهمیت چندانی ندارد و توسط پزشک فوق تخصص درد (https://drdelshadfoundation.com/) کنترل خواهد بود.

 

 

ضعیف
بد
متوسط
خوب
عالی
هیجان انگیز زایمان رویایی امروزه
هستی

درباره نویسنده - هستی

من هستی هستم. از سال 93 به طور حرفه ای وب مستری را دنبال می کنم